Biz Kimiz

Kümesinden

Artık çok klişe olacak ama plazalarda iş geliştirme uzmanı olarak çalışırken kendi çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu sağlıklı gıdaları üretmek için İzmir Foça’da küçük bir zeytinlik aldık. Hemen bir bahçe yaptık (biz yaptığımızı zannettik),  sonrasında kümes yapıp tavuklarımızı aldık. Bu arada her hanenin üretimde katkı sahibi olabileceği kendi kararlarını alabileceği bir sistem için projeler geliştirmeye, mobil yazılımlar ve websiteleri hazırlamaya başlamıştık. Ne yazıkki bu projeleri ülkemizin ekonomik sisteminden doğan aksilikler nedeni ile gerçekleştiremedik. Çokta faal olmayan eski projelerimize ait mobil uygulamamızı android ve apple linklerinden indirebilirsiniz.

Hayalimiz olan projeleri gerçekleştiremesekte artık doğal yöntemler kullanarak sağlıklı gıdalar üretmeyi ve ufakta olsa dünyada başlayan sağlıklı gıda dönüşümünde bir kıvılcım olmayı kafamıza koymuştuk. Önce akrabalarımızdan sonra arkadaşlarımızdan ve çevremizden çok büyük destekler gördük ve buda bizi sürekli daha iyisini yapmak ve vazgeçmemek için itici bir güç oluşturdu.

Geçen yıllarda yaptığımız faaliyetler çeşitlenmeye ve tavuk yetiştirme konusunda uzmanlaşmaya başladık. Bu faaliyetler için Torbalı’da yeni bir çiftlik kurduk ve artık şirketleşerek gerekli tüm yasal tescil belgelerimizi de aldık.

Kümesinden Tarım ve Hayvancılık A.Ş. 

Kümesinden Çiftliğinde yaptığımız faaliyetleri 3 başlıkta toparlayabiliriz.

1 – Serbest Gezen Tavuk Çiftliği : Günlük taze doğal yöntemler ile yetiştirilmiş sağlıklı yumurtalar üretmeye çalıştığımız kümesimiz ile ilgili faaliyetlerimiz.

 • Hem kendi ihtiyaçlarımız hemde müşterilerimizin ihtiyaçları için doğal yöntemler kullanarak sağlıklı yumurtalar üretiyoruz.
 • İmkanlarımız el verdiğince doğal yöntemler kullanıyoruz. Hiçbir yumurta üreticisi %100 doğal üretim diyemez, çünkü %100 doğal olması için en başta hiç bir insan müdahelesi olmaması gerekir ki en kötüsü bir kümeste barındırdığımız için bu üretimde müdahale söz konusudur.
 • Bu nedenle bizler kendi ürünlerimizi %100 doğal, organik vb algı yaratacak etiketler kullanarak ifade etmek istemiyoruz. Bizim garanti verebileceğimiz, inandığımız ve belgeleyebileceğimiz bizim yumurtalarımızın taze ve sağlıklı olduğudur.    
 • Yumurtalarımızda Fibronil (böcek ilacı) – Pestisit(tarım ilacı) – Antibiyotik – GDO – Hormon vb zararlı hiçbir madde içermemektedir. DÜzenli olarak yaptırdığımız laboratuvar analizleri ile de sürekli kontrol edilmektedir.
 • Tavuklarımız serbest bir şekilde geniş bir alanda gezinebildikleri için kendi temizliklerini kendileri yapabiliyorlar, onlara sunduğumuz kül havuzlarında tüm dış parazitlerinden kurtuluyorlar. İç parazitler içinde doğal bitkilerden faydalanıyoruz. Aslında tüm kimyasal sentetik ilaçlar yerine doğal bitkilerden faydalanarak çözümler üretebiliyoruz.
 • Doğal antibiyotik olarak Sirke- soğan maydonoz vb bitkileri kullanıyoruz.
 • Tavuklarımız gün boyu güneşten faydalanıyorlar, ve bunun yumurtanın özellikle Omega3 üzerine etkileri inanılmazdır. Buradan bizim yumurtamız ile diğer güneş görmeyen yumurtaların farklarını detaylı inceleyebilirsiniz. Evet “Performansları” gezerek enerji harcadığı için düşüyor, ama tavuklarımız bizler için bu kadar fedakarlık yaparken en azından istedikleri gibi gezinebilmelidir.
 • Ticari şirket ırklarından kullanmıyor, safkan tavuk ırkları ile yumurta üretiyoruz. Evet “Performansları” düşük, ama dinazorların torunları olduklarını size hissettiriyorlar 🙂
 • Kendi yemlerimizi kendimiz ürettiriyoruz, suni fenni yemler kullanmıyoruz. Yemlerimizin içerisinde antibiyotik, hormon pestisit vb hiçbir katkı malzemesi yoktur. Evet “Performansı” düşük, ama tavuklarımızın sahada gezerek bu açığı kapattığını görüyoruz.

 

 

2- Safkan Tavuk ve Kuluçkalık Yumurta Üretimi : Sürdürülebilir bir çiftlik için olmazsa olmaz kendi civcivlerimizi üretiyoruz.

 

 • Ticari firma tavuk ırkları ile değil safkan tavuk ırkları ile çalışıyoruz. Safkan ırkları çiftliğinizde yetiştirdiğinizde doğru damızlıkları seçerek kendi ıslahınızı gerçekleştirebilir ve sürdürülebilir bir çiftliğe sahip olabilirsiniz. Büyük firmaların tedarikleri ile ilgilenmenize ve “genetik sırlarını” merak etmenize gerek kalmaz.
 • Safkan ırk tavukların bir yetiştirme kataloğu yok, şu günlükken şu kadar yem yer şu kadar yumurtlar gibi bilgilerde yaşayarak öğreniliyor ve bunun standardı değil genellemesini yapabilirsiniz.
 • Yetiştirdiğimiz safkan tavuklarımızın kuluçklaık yumurtalarını paylaşarak herkesin sürdürülebilir kümeslere sahip olmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz.
 • Safkan Tavukların belki inanmayacaksınız ama ticari ırklardan daha fazla kişilikleri var. Bu ırklar ile çalışmak bizlere çok daha fazla keyif veriyor.
 • Safkan ırklar dünya kültürel mirasımızın bir parçasıdır, onları koruyarak ve yetiştirerek vahşi yaşam çeşitliliğine katkıda bulunmuş olduğumuzu düşünüyoruz.

 

 

 

 

 

 

Yeni nesillerin sağlıklı büyüyebilmesi için yola çıktık. GDO, selenyum, gezen tavuk, köy tavuğu, organik yumurta kavramları arasında sıkışmayın yediğiniz yumurtanın nasıl yetiştiğini çiftliklerimize gelip görebilirsiniz. Bildiğiniz yumurtayı yiyin!

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz

Safkan
tavuk

Uzmanlarımız
Yetiştirsin

Doğal
Yem

Yumurtalar
Kapınıza gelsin

İsteyen herkes istediği zaman çiftliğimizi ziyaret edebilir. Herhangi bir ticari sırrımız, gizli bir köşe, kapalı herhangi bir kapı yoktur tamamı kameralarada açıktır. ( Belirlenmiş olan hijyen ve güvenlik kurallarımıza uyulması gerekmektedir)

Çiftliğimizde ürettiğimiz tüm ürünler (yem ve yem takviyeleri gibi) herkese açıktır, tüm diğer çiftlikler de kullanabilir, analiz ettirebilir. Kendi düzenli olarak yaptığımız analizleri görebilir.

Sadece kendimize işimize değil aynı zamanda ve belki en önemlisi doğaya saygılı olmak. Bitkiler ve hayvanlara, fizyolojik farklılıklarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir yaşam ortamı sağlamaya çalışıyoruz.

Horozların şerefine, gururuna saygı gösteren ve onları onurlandıran üreticinin toplumsal sağlığın da temelini oluşturacak olan etiklere saygılı olacağını düşünüyoruz.

Hepimiz evimize, yiyeceklerimize, kendi biyolojik bölgemize daha yakın yiyecekler aramalıyız ve mümkünse üretimde katkı sahibi olmalıyız. Tükettiğiniz temel gıdaların üretildiği yerlere en az bir kere gidip nasıl üretildiğini görebilmeniz gerektiğine inanıyoruz. Bu sayede gıda endüstrisinin kar güdüsüne hizmet etmeden, çiftçilerin üretim riskini tüketici olarak paylaşabiliriz. Bu paylaşım sayesinde çiftçi kar etmek için doğal olmayan yöntemleri kullanmayacak istenilen kalitede yiyecekler üretmeye çalışacaktır.

Elde ettiğimiz tüm bilgileri ve tecrübeleri hem hobi, amatör olarak hemde ticari olarak tavuk besleyen herkes ile paylaşıyoruz. Sır saklamıyoruz. Amacımız çok para kazanmak değil sağlıklı temel gıdalara ulaşmak...

Herkes doğal etiketi altında birşeyler satmakta peki bizim için Doğal ne demek?

Ticari bir ölçeğe göre doğanın kalıplarını taklit etmek, insan zekasına ahlaki ve etik sınırlar getirmektedir.

Yaptığımız faaliyetlere ve ürünlere doğal organik vb etiket vurmak için çabalamıyoruz. Doğal yöntemler kullanarak ölçeklendirilebilir bir çiftlik kurmaya çalışıyoruz.

Antibiyotik - Suni yemler - hormonlar vb tüm doğal olmayan verimi arttırmaya yönelik uygulamalardan çok zor olsa da uzak duruyoruz.

Bu nedenle mevsimlere bağlı olarak elde ettiğimiz ürünlerde de değişiklik olmaktadır. Kış aylarında tavuklarımızı dışarıya çıkaramadığımız için et üretimimiz çok çok sınırlı kalmaktadır. ( Bazı aylar satış yapamamaktayız) Bu mevsimselliğe uyum sağlamalı ve evlerimizde sağlıklı bir mutfak elde etmeliyiz.

Satış veya pazarlama hedeflerini belirlemek, bir işletmeyi çalışanlarına farklı şekilde, ürünlerini farklı bir şekilde ve müşterilerini farklı bir şekilde algılamasına sebep oluyor. Ortada bir satış hedefi olduğunda “satışı yapmak” için taviz vermek için daha fazla istekli oluyoruz.

Bizim endüstride olduğu gibi satış hedeflerimiz, pazarlama planımız veya bir iş planımız yok.  Yine de birkaç yıldır sürekli bir ilerleme kaydediyoruz. Ürün ve hizmet yeterince iyi ise, müşteriler gelecektir ve satış otomatik olarak artacaktır.

Son olarak, büyüdükçe kaliteden asla ödün vermemeliyiz. Büyük küçük işletmelerin çoğu, kurumsal büyük işletmeler olmak için büyüyor. Büyüme nasıl olursa olsun, kaliteden ödün vererek gerçekleşemez.

Büyürken tedarikçilerimiz daha mutlu olmalı. Takım üyelerimiz daha mutlu, daha hevesli olmalı. Müşterilerimiz daha sadık olmalı. Sularımız daha saf olmalı. Hizmetimiz her şekilde daha iyi olmalı. Ve ürünlerimiz daha uzun ömürlü olmalı, daha az kirliliğe neden olmalı.

X