Ayam Cemani

 

AYAM CEMANİ KAPKARA EGZOTİK BİR TAVUK !

 

Online kredi kartı ile ayem cemani kuluçkalk yumurta siparişi vermek için mağazamıza uğramayı unutmayın!

Ayam Cemani inanılmaz bir tavuk ırkı. Bu güzel kuşun vücudunun tamamı, tüyleri, derileri, etleri, kemikleri ve iç organlarının derinliklerine kadar tamamen siyahtır. Bunun sebebi bu ırk bünyesinde yüksek miktarda Fibromelanosis olarak adlandırılan melanin pigmentlerini barındırır. Fibromelanosis durumu, bir kromozomun yeniden düzenlenmesinden kaynaklanan karmaşık bir genetik özelliktir.

Egzotiklik ve güzellikleri Ayam Cemanileri her zaman çekici bir ırk yapmıştır. Esas olarak bir çok kanatlı yetiştirici ve hobici insanların, bu güzel Endonezya siyah tavuğu dikkatini çekmektedir.

Günümüzde oldukça nadir olan bu ırkı elde etmekte çok zor olmaktadır.

Bu yazıda, bu ilginç ve sıra dışı ırka yakından bakacağız ve sürülerinizde onlara ihtiyacınız olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacağız!

 

Peki Ayam Cemani ırkı ve ismi nereden gelmektedir?

 

Ayam Cemani’nin başlangıcı ile ilgili bir çok şey belirsiz. Muhtemelen orijinal türünün soyu tükendiği Sumatra’da ortaya çıkmıştır.

Ayam Cemani, genellikle Java’nın merkezi ovalarında yaşayan “Kedu” olarak bilinen bir grup ırk ile ilişkilendirilmektedir. Endonezya’da küçük bir ada grubu üzerinde yaşayan Ayam Bekisar tavuğunun bir dalı olduğuna inanılmaktadır.

Ayam Bekisar, yeşil orman tavuğunun bazı yerel kırmızı orman tavuğuyla eşleşmesinden gelmektedir. Bu belirli melezlerin kısır olmasından dolayı zor bir süreçti.

İlginç bir şekilde, bu kümes hayvanı çok farklı bir sese sahiptir ve denizciler tarafından teknelerdeki sis kuleleri olarak kullanılmıştır – bugün hala kullanılan bir uygulamadır.

İsminde bile karışık anlamları vardır: “Ayam” Endonezce dilinde tavuk anlamına geliyor, fakat “Cemani” ismi ya yerel lehçede “Cemani köyü/bölgesi” ya da Sanskrit dilinde “simsiyah” anlamına gelebilir. Buradan istediğiniz anlamı seçebilirsiniz. Elbetteki şu anda avrupalılar bu ırka çok daha farklı bir seçim yapıp “Lamborghini Tavuk” demeye başladılar.

 

Altı üstü bir tavuk “Ayam Cemani” neden bu kadar pahalı ? 

 

Bazı insanlar  bu ırkın doğal kültürde geliştiğini söyleselerde belirli bir noktada ıslah edildiğine dair kanıtlar vardır. Genetik kanıtlar dışındaki en büyük kanıtı, bu ırk  zenginlik ve toplumun ileri gelenleri tarafından statü sembolü olarak gösterilmiş ve bakımlarına büyük özen göstermiş olmalarıdır.

Cemani, Majapahit krallığı kalıntıları arasındada bulunmuştur. Bu kuşlar  Demak Prensini tedavi etmek için Demak kraliyet sarayına Ki Ageng Makukuhan tarafından getirildi. Bu şekilde ırk popülerlik kazandı ve Ayam Cemani’nin belli hastalıkları iyileştirmek için yararlı olduğu geleneği başlamış oldu.

Bu kuşun kanı ve diğer kısımları iyi şans getirdiğine inanılarak geleneksel tıp ilaçlarında da kullanılmıştır.

Halklar da ayam cemani’nin sahiplerine şans ve mutluluk getireceğine inanıyordu. Daha sonraları bu kuşlar genel olarak yeni bir bina veya köprü yapılışında ve hatta yapılacak seçimleri kazanmak için dahi kurban edilmişlerdir.

Ayam Cemani‘nin sihirli güçlere sahip olduğu söylenir ve yaşam ve ruh dünyası arasındaki iletişimi kolaylaştırdığına inanılmış. Bu şekilde, tanrıları memnun etmek için kurbanlık bir kuş olarak kullanılmış, bu nedenle eti Endonezya’da nadiren yenir hale gelmiş.

bu nedenle her zaman yerel, uluslararası yetiştiriciler ve hobiciler tarafından elde edilmek istenmiştir. İşte Ayam Cemani‘lerin fiyatlarının çok pahalı olmasının sebebi de budur.

çok daha sonraları,  Ayam cemaniler  ilk olarak 1998’de Jan Steverink isimli bir Hollandalı tarafından Hollanda’ya ithal edildi ve cemani’lerin avrupa macerasıda böylece başlamış oldu.

 

Sizlerde bu maceraya katılmak için mağazamızdan kredi kartı ile ayam cemani kuluçkalık yumurta sipariş verebilirsiniz…

 

Ayam Cemani özellikleri ve Standartları: 

 

 

 

 

Ayam Cemanis çarpıcı bir görünüşe sahiptir. Bütün siyah tüyleri, şaşırtıcı şekilde güneş ışığında, çatık-yeşille renk değiştirir, aklınızı alır.

Orta büyüklükte bir ırktır.

Normal bir kuşun aksine, birbirine yakın tüyler ile güçlü ve kaslı görünürler. Kendine güvenen bir poz veriyorlar ve her zaman olası tehlikeler için tetiktedir.

Cemanis genel olarak cana yakın ve sevimli bir ırk olduğunu söyleyebiliriz. zeki, nazik ve uysaldırlar ( Horozlarda dahil)

Genelde uçucu bir ırk olarak tanımlanmalarına rağmen bizim gözlemlerimize göre diğer ırklara kıyasla uçucu bir ırk değildir, ve çok az bakımla idare etmesi kolay bir tavuktur.

Uygun bir kümeste barınak verildiğinde Türkiyedeki kışlara dayanıklıdırlar. Endonezya menşeli olduklarından, ısıyı da iyi tahammül edebileceklerini söylemeye gerek yok sanırım.

 

Şu an itibari ile, Ayam Cemani Amerikan Tavukçuluk Derneği (APA) tarafından tanınmıyor. ABD Ayam Cemani kulübü bu cins için bir standart üzerinde çalışıyor. Mevcut ayam cemani ırk standartları ilk avrupa macerasının başladığı Hollanda’ya aittir.

  • Kuş dik durmalı, tetikte olmalı ( neredeyse bir av kuşları gibi)
  • Vücut orta büyüklükte, ince, sıkı ve kaslıdır.
  • Oldukça geniş bir göğüs ve boyundan eğimli bir orta sırt olmalı. Geniş omuzlardan çıkan kanatlar uzun ve güçlü olmalı
  • Kuyruk orta yüksektedir. Kalça güçlü ve kaslıdır. Her ayağında 4 parmak olmalıdır.
  • Tüyler hepsi siyahtır ve vücuda yakındır. Derisi, gözü, gagası ve ibiği hepsi siyah olmalıdır. Başka bir renk görülmemelidir.
  • Tüyler, güneş ışığında, bir böceğin yeşili( çatık yeşil) veya mor gibi parlayabilir.

Mağazamızda satışta olan tüm kuluçkalık yumurtalar gibi Ayem Cemani yumurtaları da tüm standartlara uygun olan anaçlardan elde edilen yumurtalardır. Online kredi kartı ile mağazamızdan ayam cemani kuluçkalık yumurta siparişi verebilirsiniz.

 

Ayam cemani 1-10 günlük / 1-3 aylık civciv / yarka veya tavuk/horoz ihtiyaçlarınız için lütfen bizim ile irtibata geçiniz. 

 

Nasıl yani ayam cemani yumurtası siyah değil mi? 

 

Ayam cemani yumurtası siyah değildir! Bu görseldeki gibi olan siyah yumurtalar Owakudani olarak adlandırılan sıcak su ve kükürt kaynakları barındıran volkanik bir bölgede yumurtaların bu sularda kaynatılması ile elde edilmektedir. 

 

 

Owakudani yumurtaları termal havuzlarda kaynatılırken sudaki sülfür ve mineraller yumurta kabuğu ile reaksiyona girer ve kabuk rengini değiştirir.

 

 

Batıl bir inanca göre yumurtalardan birini yemenizin ömrünüze yedi yıl eklediğini idda ediyor tabiiki ağır kükürt tadına katlanabilirseniz.

 

Gerçek ayam cemani yumurtası aşağıdaki fotoğraftaki gibidir. Ayam cemani yumurtası tavuk ebadına göre kıyaslandığında yumurta büyük ve hafif pembeye yakın krem rengindedir.

 

 

 

Açıkçası ayam cemani’ler iyi bir yumurtacı değildir. Yılda ortalama  80 kadar yumurta yaparlar. 20-30 yumurta yapıp ara verebilirler ve bu ara verme bazen 6 ayı bulabilir.

Gurk alışkanlıkları değişken fakat yavruları için iyi bir annelik yapıyor.

 

Genel Sağlık Durumu

 

Ayam cemanilerin bilinen kronik bir hastalıkları yoktur ama şu simsiyah olma durumunu biraz açıklayalım.

Bu ırkta fibromelanistik bir gen mutasyonu vardır, bu gen aşırı siyah pigment depolamaya sebep olmaktadır. Bu anormal melanin birikimi cilt ve dokuların siyah görünmesini sağlar. Bu genetik özellik sadece üç diğer kuş tarafından taşınmaktadır :  Silkie, İsveç’ten Svart Hona ve Hindistan’ın Madhya Pradesh bölgesinden bir tavuk olan – Kadaknath tarafından taşınmaktadır.

 

Kuş mutant fibromelanistik bir geni – aşırı siyah pigment biriktiren bir geni vardır.

Bu anormal melanin birikimi cilt ve dokuların siyah görünmesini sağlar. Bu genetik özellik sadece üç diğer kuş tarafından – Silkie, İsveç’ten Svart Hona ve Hindistan’ın Madhya Pradesh bölgesinden bir tavuk olan Kadaknath.

Kan kırmızıdır, ancak kemik iliği siyahtır.

Diğer tüm yönlerde Ayam Cemani sağlıklı ve dayanıklı bir kuştur. Belirli bir tavuk rahatsızlığına eğilimli değildir.

 

Uzun lafın kısası ayem cemaniler sizin için uygun mu?

 

Ayam Cemani muhtemelen en iyi ihtimal ile yüz yıllardır bilinmekteydi , ancak oldukça yakın bir zamanda1990’larda  tavuk severlerin dikkatini çekti.

O zamandan beri birçok insanın hayal gücünü ve kalplerini yakaladılar.

Öncelikle bu tavuklar gerçekten kümeslerin Lamborghinisi oldu, hem göz kamaştıran bir güzelliğe ve çekiciliğe sahip hem de fiyat olarak diğer süs tavuklara göre biraz pahalıdır. Elbetteki kalitesi bozuk şov diskalifiyesi hayvanlar daha ucuza bulanabilir.

Elinizden yem yiyecek kadar sıcak kanlı bir ırktır ama öyle kucak kucak dolaşacak bir hayvan da değildir. Kümes bakım koşullarına çok az bir bakımla idare edebilecek ve hastalıklara karşı dayanıklı hayvanlardır.

Birçok insan ayem cemanileri evcil hayvan olarak süs niyetine almaktadırlar ve gerçektende kümeslerde sıra dışı ve kayda değer bir egzotik hava yaratmaktadırlar.

 

Ayam Cemani Genel Özellikleri:

Orjin : Endonezya

Varyeteleri : Black / Siyah

Ağırlık : Horoz 1,8-2 kg // Tavuk 1,2-1,5 kg

Yumurta Verimi : ~80 Adet/yıl

Yumurta : pembeye çalan açık krem renginde // 40-45 gr

Üreme Yaşı : 5-6 aylık

 

Bizler olabildiğince detaylı olarak bu güzel ırkı anlatmaya çalıştık, karar sizlerin. Eğer sizler de sahip olmak istiyorsanız online mağazamızda kredi kartı veya havale ile ayem cemani kuluçkalık yumurta siparişi verebilirsiniz. 

 

Ayam cemani 1-10 günlük / 1-3 aylık civciv / yarka veya tavuk/horoz ihtiyaçlarınız için lütfen bizim ile irtibata geçiniz. 

X